Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu: rośnie popularność kursów lawinowych

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 28 kwietnia 2013 18:53

Zakończyła się kolejna edycja akcji Never Stop Exploring Safely. Miniony sezon przyniósł większą liczbę szkoleń, uczestników i partnerów. Po pięciu latach można śmiało powiedzieć, że wiedza na temat zagrożeń związanych z lawinami staje się coraz powszechniejsza wśród osób wychodzących zimą w teren wysokogórski.

W dniach 19 – 21 kwietnia odbył się ostatni w sezonie 2012/2013 kurs lawinowy organizowany wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. Tym samym zakończyła się piąta już edycja akcji Never Stop Exploring Safely, której głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat zagrożeń związanych z lawinami w środowisku osób uprawiających różnego rodzaju sporty górskie.

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Przez lata wiele osób aktywnie działających zimą w górach odkładało udział w kursach lawinowych. Powodów było wiele – koszty, ograniczona dostępność, terminy itd. Dlatego pięć lat temu postanowiliśmy zorganizować kursy, które będą jak najbardziej dostępne dla uczestników tzn. udział w nich nie wymagałby wzięcia kilku dni urlopu w pracy albo ominięcia zajęć na uczelniach, a koszt nie przekraczał zbytnio tego ponoszonego przy zwykłej wyprawie w góry. Każdego roku zwiększamy liczbę szkoleń i wciąż nie mamy problemów z frekwencją. To pokazuje, że wiedza na temat zagrożeń związanych z lawinami staje się coraz powszechniejsza i rośnie liczba osób, które poszukują kursów takich jak nasze – mówi Jacek Będkowski, jeden z organizatorów akcji.

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

W dwunastu weekendowych kursach zorganizowanych w mijającym sezonie wzięło udział 220 osób. W sumie pięć edycji akcji przyciągnęło blisko 750 narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy i turystów pieszych. Od trzech lat szkolenia odbywają się na poziomie podstawowym i zaawansowanym, a w tym sezonie odbył się pierwszy kurs freetourowy, którego program obejmował kwestie bezpiecznego poruszania się w stromym terenie oraz asekuracji z użyciem podstawowego sprzętu wspinaczkowego. W ramach kursów odbyły się także prezentacje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, które przybliżały uczestnikom kwestie ochrony przyrody i możliwości uprawiania sportów górskich na jego terenie.

Z roku na rok zwiększa się także liczba partnerów wspierających akcję Never Stop Exploring Safely. Dzięki nim możliwe było przeprowadzenie szerszej akcji informacyjnej związanej z bezpieczeństwem w górach, w tym organizacja konkursów w mediach, gdzie nagrodami były szkolenia i nowoczesny sprzęt lawinowy.

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Dzięki współpracy z patronami medialnymi i zainteresowaniu prasy, radia i kanałów telewizji ogólnopolskiej, docieramy do szerokiej grupy odbiorców z jasnym komunikatem – w górach jesteśmy sami odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Nie chodzi więc tylko o lawiny, każdy musi mieć świadomość, że wyprawy w góry – i to nie tylko zimą – wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności – dodaje Andrzej Lesiewski, organizator szkoleń.

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Never Stop Exploring Safely 2012/2013 (fot. PSF)

Trwają już przygotowania kolejnej edycji akcji Never Stop Exploring Safely, która rozpocznie się tradycyjnie w połowie grudnia wraz pierwszym kursem lawinowym. Już teraz wiadomo, że w Tatrach odbędzie się kilkanaście szkoleń, których program obejmował będzie różne kwestie związane z bezpieczeństwem w górach. Wszelkie informacje na ten temat będą stopniowo pojawiały się na stronach: www.kursylawinowe.pl i facebook.com/lawiny.

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

Informacja prasowa PSF

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn