Pieszo, rowerem, pociągiem – do serca Renu w szwajcarskiej Gryzonii

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 10 kwietnia 2013 10:16

Malownicze kurorty, szmaragdowe jeziora i szlaki wędrowne. Szwajcarski region Graubünden przyciąga nie tylko piękną przyrodą, ale również przemyślanymi rozwiązaniami turystycznymi.

Osoby urodzone na początku lat 80. z pewnością pamiętają Heidi. Historię dziewczynki, która mieszka z dziadkiem w szwajcarskich Alpach, poznaliśmy dzięki serialowi, emitowanemu w TVP. Na początku lat 90. górzyste krajobrazy pokazane w telewizji wydawały się równie magiczne, co nieosiągalne. Dziś są na wyciągnięcie ręki. Graubünden, szwajcarski kanton, w którym kręcono serial, coraz częściej jest celem podróży turystycznych Polaków.

Gryzonia – 3 razy „naj”

Graubünden, znany również jako Gryzonia, można opisać przy pomocy trzech „naj”: największy, najstarszy i najdalej wysunięty na wschód. Spośród 26 kantonów, tworzących Szwajcarię, Gryzonia zajmuje największą powierzchnię. Na terenie kantonu znajduje się również największy i jedyny w Szwajcarii park narodowy o powierzchni 172 km2.

Gryzonia to rejon silnie górzysty, doskonały dla rowerzystów i trekkerów (fot. Region  Graubünden)

Gryzonia to rejon silnie górzysty, doskonały dla rowerzystów i trekkerów (fot. Region Graubünden)

To rejon silnie górzysty. Granice Gryzonii obejmują 937 szczytów górskich, a najwyższy z nich – Piz Bernina – wznosi się na wysokość 4 049 m n.p.m. Na terenie Gryzonii znajduje się również uskok Glarus, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Określenie „najstarszy” odnosi się do miasta Chur, będącego stolicą Gryzonii. Wykopaliska archeologiczne udowodniły, że ludzkie osady istniały na tym terenie ponad 3 500 lat p.n.e. Miasto rozwijało się dzięki położeniu na szlakach komunikacyjnych, co widać również dziś. W ciągu zaledwie godziny można dojechać stąd do 26 ośrodków wypoczynkowych w całym kantonie, w tym do Davos czy St. Moritz. Dziś to niewielkie miasto tętni życiem. Jest kulturalnym i gospodarczym centrum Gryzonii oraz ma wiele wspólnego z… kosmosem.

Odkryta w 2009 r. planetoida 269550 wzięła swoją nazwę od miasta, a podczas zwiedzania tej urokliwej miejscowości można odwiedzić futurystyczny Giger Bar. Lokal został zaprojektowany przez urodzonego w Chur Hansa Rudolfa Gigera. Artysta jest doskonale znany fanom science fiction jako autor postaci i scenografii do filmu Obcy – ósmy pasażer Nostromo.

Plac zabaw dla dużych i małych

Wracając na ziemię, nie sposób pominąć największego skarbu Gryzonii czyli alpejskich krajobrazów. Region jest znany z rozwiniętej infrastruktury turystycznej, dostosowanej do różnych potrzeb i możliwości piechurów. Na obszarze Gryzonii wytyczono ponad 10 tys. km szlaków wędrownych, słynących z przemyślanego systemu tablic orientacyjnych i oznakowań.

Plac zabaw dla małych i dużych (fot. Region  Graubünden)

Plac zabaw dla małych i dużych (fot. Region Graubünden)

Dużą atrakcją, szczególnie dla rodzin z dziećmi, są ścieżki dydaktyczne. Podczas wędrówki turyści mają okazję poznać historię kantonu lub dowiedzieć się więcej o faunie i florze. Na szlakach często można spotkać koziorożce, będące herbowym symbolem Gryzonii. Większość hoteli oferuje specjalne oferty dla dzieci, obejmujące zarówno opiekę, jak i wycieczki z atrakcjami. Graubünden jest często określane jako plac zabaw o powierzchni 7 105 km2.

Bardziej wymagający turyści doceniają szlaki długodystansowe, wytyczone na obszarze Gryzonii. Ta forma turystyki pozwala poznać różnorodność i uroki Alp. Trasy są zaplanowane jako kilkudniowe wędrówki z noclegami w mijanych miejscowościach. Jedną z bardziej znanych tras jest Senda Sursilvana – wysokogórski szlak o długości ok. 100 km.

Wiedzie  przez przełęcz Oberalp ponad Renem Przednim przez Surselva do Chur. Podczas czterech dni podróży turyści mają okazję zobaczyć źródło Renu, klasztorny kościół w Disentis, wąwóz Renu oraz katedrę w Chur.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn