Kurtki na trail running – co, z czym i dlaczego?

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 05 kwietnia 2013 12:23

W bieganiu trailowym, inaczej niż w pozostałych sportach outdoorowych, kurtkę bierzemy ze sobą raczej „na wszelki wypadek”. Pomijając biegi w wyziębiającym deszczu – ma ona za zadanie chronić nas przed wiatrem.

Kurtka do biegów górskich i przełajowych powinna doskonale oddychać i być wodoodporna. Przede wszystkim jednak musi mieć minimalne rozmiary i wagę – najczęściej nie nosi się jej w plecaku, lecz u pasa, przytroczoną lub schowaną do „nerki” na biodra. Ważny jest również krój, minimalistyczny i sprowadzony do niezbędnych elementów.

Kurtka do biegania trailowego ma być przede wszystkim wiatroszczelna (fot. Arc'teryx)

Kurtka do biegania trailowego ma być przede wszystkim wiatroszczelna (fot. Arc’teryx)

Membrana nie jest tutaj koniecznością – głównie dlatego, że ogranicza oddychalność, a jej obecność zwiększa wagę odzieży. Jednak podczas długich ultramaratonów wiele osób korzysta z odzieży membranowej, dlatego w poniższym tekście omówimy także modele tego typu.

Do czego ta kurtka?

Biegi trailowe to biegi odbywające się poza trasą, na szlaku, w terenie przełajowym. Dystanse wahają się od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu kilometrów. Biegi takie trwają też odpowiednio długo – kilka, albo i kilkanaście godzin, podczas których warunki pogodowe mogą się wielokrotnie zmieniać.

W czasie biegów górskich, czy też tych, których trasy prowadzą po otwartej przestrzeni poza terenami miejskimi, biegacz narażony jest przede wszystkim na wiatr, który potrafi skutecznie wychłodzić organizm – dlatego należy mieć ze sobą odzież wiatroszczelną.

Gdy wiatr ucichnie, a zza chmur wyjdzie piękne słońce, będziemy chcieli zwinąć kurtkę do małych rozmiarów i spakować ją do pasa biodrowego, „nerki” czy plecaka – powinna więc być mała i lekka.

Kurtka marki Patagonia - Houdini Jacket pakuje się do własnej kieszeni

Kurtka marki Patagonia – Houdini Jacket pakuje się do własnej kieszeni

Jeśli podczas treningu zacznie padać deszcz, zazwyczaj nie będziemy mieli się gdzie schować, a żeby wrócić do ciepłego i suchego miejsca, nierzadko będziemy musieli pokonać wiele kilometrów. I tu również z odsieczą powinna przyjść nasza wiatrówka. Dobrze dobrana kurtka pozwoli zachować energię, ciepło i – co nie mniej ważne – pozytywne nastawienie. Wiadomo, że posiadając odpowiedni ekwipunek, zdobędziemy się na większe wyzwania.

Nawet jeśli kurtka przemaka, to nie dzieje się to od razu, a ciepło i tak jest utrzymywane – zwłaszcza, że organizm podczas biegu wytwarza dużo energii. Żeby zachować odpowiedni komfort termiczny ciała, nie będziemy musieli biec szybciej, więc dzięki lekkiej kurtce z większą dokładnością zrealizujemy zamierzenia treningowe. To, że kurtka jest lekka i doskonale oddycha, wpływa również na utrzymanie właściwej termiki organizmu, który nie przegrzewa się, a my nie odwadniamy się przez nadmierne pocenie.

Spakowana kurtka marki Montane Featherlite Jacket

Spakowana kurtka marki Montane Featherlite Jacket

Oczywiście, w brzydką pogodę moglibyśmy po prostu zostać w domu, ale przecież nie o to tu chodzi. Wiatroszczelna kurtka daje biegaczowi poczucie bezpieczeństwa – pomimo, że jesteśmy daleko od cywilizacji, pogoda nie popsuje nam szyków. Możemy świadomie i swobodnie korzystać z wszelkich warunków outdoorowych.

Materiały – nylon i poliester

Materiały, których używa się do produkcji kurtek wiatroszczelnych, bardziej przypominają delikatną ceratę niż materiał, do którego mogliśmy przywyknąć w przypadku solidnych kurtek wierzchnich przeznaczonych do trekkingu.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn