Kuchenki w outdoorze – wszystko (prawie), co trzeba o nich wiedzieć

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 24 kwietnia 2013 16:15

Jest nieodłącznym elementem każdej wakacyjnej wyprawy. Ratuje życie w ekstremalnych warunkach, dzięki niej ciepły posiłek może nam towarzyszyć wszędzie, gdzie się znajdujemy. Gdy pada, umożliwia zaszycie się w przytulnym namiocie z gorącym kubkiem ulubionej kawy… Kuchenka turystyczna – bo o niej mowa – spowodowała istną rewolucję, jeśli chodzi o komfort wypadów na łono natury.

Kuchenka turystyczna spowodowała istną rewolucję, jeśli chodzi o komfort wypadów na łono natury (fot. Optimus)

Kuchenka turystyczna spowodowała istną rewolucję, jeśli chodzi o komfort wypadów na łono natury (fot. Optimus)

W zamierzchłych czasach żeby zjeść ciepły obiad podczas wyprawy, trzeba było rozpalić ognisko i rozstawić misterną „konstrukcję” do gotowania. Potem targano ze sobą czerwone 5-litrowe butle gazowe. Dziś sprawa jest dużo prostsza, a cały potrzebny nam zestaw zajmuje niewiele miejsca w plecaku i waży nie więcej niż 1 kilogram. Zestaw ten składa się z palnika, pojemnika na paliwo, garnka i (opcjonalnie) zapałek albo zapalniczki.

Kuchenka kuchence nierówna

Można wyróżnić kilka rodzajów kuchenek turystycznych: gazowe, zasilane z kartuszy, kuchenki na paliwa płynne (typu benzyna, nafta, diesel), kuchenki wielopaliwowe (na paliwa płynne lub gaz z kartuszy) oraz kuchenki zasilane innymi paliwami, takimi jak spirytus czy żele.

Każdy typ ma swoje wady i zalety, dlatego bardzo ważne jest to, żeby wybór kuchenki był jak najbardziej świadomy i przemyślany. W tym przypadku zastanowienia się wymaga wiele kwestii: ile osób będzie korzystało z kuchenki, na jakiej wysokości będziemy gotować nasze obiadki, podczas jakiej pory roku, w jakiej temperaturze, jak daleko od cywilizacji…

Entuzjaści outdooru najczęściej wybierają kuchenki gazowe. Do ich zalet należy niska waga, prostota obsługi oraz to, że nie smolą naczyń ani palnika. Niestety, mają one również wady: wraz ze wzrostem wysokości bezwzględnej (a zatem – spadkiem ciśnienia atmosferycznego) i ze spadkiem temperatury maleje również ich sprawność i wydajność. Do minusów można także zaliczyć problemy wiążące się z dostępnością i różnorodnością kartuszy, a także fakt, że nie można ich przewozić w samolotach pasażerskich.

Kuchenki na paliwa płynne dużo lepiej znoszą niskie temperatury i ciśnienie, a paliwo do nich jest powszechnie dostępne. Ze względu na wysoką wagę oraz skomplikowaną obsługę cieszą się one jednak mniejszą popularnością wśród użytkowników. Kuchenki na paliwa płynne uruchamia się dużo trudniej niż te gazowe, trzeba je czyścić z zabrudzeń zbierających się w przewodzie paliwowym lub dyszy, a do tego – smolą naczynia. Są ciężkie i niepakowne, dlatego też rzadko zabiera się je na standardowe wyprawy outdoorowe.

Kuchenka turystyczna sprawdzi się podczas zwykłego kempingu, jak i górskiego biwaku (fot. Campingaz)

Kuchenka turystyczna sprawdzi się podczas zwykłego kempingu, jak i górskiego biwaku (fot. Campingaz)

Dlatego o ile wyprawy, które mamy w planie, nie należą do ekstremalnych (uwzględniających pobyt na dużej wysokości i niskie temperatury), bez obaw możemy zainwestować w kuchenkę zasilaną gazem. Jeśli natomiast chodzi o okolicznosci, w których przyjdzie nam gotować, to ostatecznie możemy ratować się różnymi mieszankami gazu dostosowanymi do letnich lub zimowych warunków.

Przy kuchenkach gazowych ze wszystkich elementów najważniejszy jest palnik; to od niego zależy szybkość i komfort gotowania w warunkach outdoorowych.

Łatwo i przyjemnie

Jako że kuchenki będziemy używać z dala od cywilizacji, niezwykle ważne jest to, by była ona maksymalnie prosta, a tym samym – bezawaryjna. Istotna będzie także waga: palnik nie powinien być zbyt ciężki. Waga najlżejszych palników oscyluje w okolicach 70–80 g, jednak bardziej skomplikowany układ i ilość elementów mogą podnieść ich ciężar do 100 czy nawet 600 g.

Kuchenka powinna być również łatwa w montażu i demontażu, a budowa nieskomplikowana, żebyśmy w razie problemów mogli samodzielnie dokonać prowizorycznych napraw na łonie natury.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Prawidłową odpowiedź na to pytanie można było znaleźć m.in. w naszym poradniku: Kuchenki w outdoorze – wszystko (prawie), co trzeba o nich wiedzieć. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn