Gdzie wybrać się na skitoury w Polsce?

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 15 kwietnia 2013 13:48

Choć w polskich górach wciąż jeszcze króluje narciarstwo zjazdowe, żeby zasmakować turystyki narciarskiej wcale nie trzeba wybierać się w Alpy. Tras do jej uprawiania u nas nie brakuje. Najwięcej skitourowych możliwości znajdziemy w Tatrach, ale i w Bieszczadach czy Karkonoszach na fokach można się porządnie zmęczyć.

Tatry

To bez wątpienia miejsce numer jeden na skitourowej mapie Polski. Zimą w Tatrzańskim Parku Narodowym narciarzy obowiązuje letnie oznakowanie szlaków.

Tatry zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie doskonale nadają się na skitoury (fot. Piotr Sztaba/PZA)

Tatry zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie doskonale nadają się na skitoury (fot. Piotr Sztaba, instruktor PZA)

Poruszając się po górach na nartach trzeba jednak pamiętać, że część tras (ze względu na zagrożenie lawinowe) zmienia w zimie przebieg. Dlatego bardzo przyda się dobra znajomość terenu z letnich wycieczek.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na wycieczki na fokach jest rejon Hali Gąsienicowej – to dobre miejsce na początek skitourowej przygody w Tatrach. Przy dobrych warunkach śniegowych łatwo się tu dostać równo nachylonym szlakiem (przez Boczań i Skupniów Upłaz) z Kuźnic.

Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (fot. Aneta Żukowska)

Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (fot. Aneta Żukowska)

Wygodną bazą dla narciarzy jest tu schronisko „Murowaniec”. Stąd wybrać się można nad Czarny Staw Gąsienicowy, na Przełęcz Karb czy choćby na Kasprowy Wierch i Beskid. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają jeszcze wprawy w zjazdach poza trasą – na dół dostać się można na przykład Kotłem Goryczkowym i nartostradą aż do Kuźnic. Ale i dla ambitniejszy rejon Hali Gąsienicowej ma wiele do zaoferowania. Warto polecić na przykład wyjście na przełęcz Krzyżne i stamtąd zjazd do Doliny Roztoki.

Wiele łatwych tras znajdziemy też w największej po polskiej stronie Tatr Dolinie Chochołowskiej. Tatry Zachodnie to też dobra alternatywa, gdy przy gorszej pogodzie w innych rejonach robi się zbyt niebezpiecznie. Na początek warto polecić choćby malowniczą wycieczkę na Grzesia z Polany Chochołowskiej, a stamtąd już granią na Rakoń i dalej na Wołowiec, podobnie jak tury na Trzydniowiański lub Starorobociański Wierch. Wysiłek włożony w podejście wynagrodzi wspaniały widok na łagodny zarys Tatr Zachodnich rozciągający się ze szczytu.

Dużą różnorodność oferują okolice Hali Kondratowej – od bardzo łatwego spaceru na Kalatówki po trudne wyjście na Czerwone Wierchy.

Pięknym rejonem skitourowym, choć wymagającym sporego doświadczenia są też okolice Morskiego Oka. Można tu znaleźć niezapomniane widoki, ale trzeba pamiętać, że zimą to jeden z najniebezpieczniejszym pod względem zagrożenia lawinowego miejsc w polskich Tatrach. Na najbardziej doświadczonych czeka tu m.in. tura na Rysy, ale są i łatwiejsze trasy – np. spacer do Dolinki za Mnichem (tu też jest bardzo lawiniasto).

Tatrzańskie skitoury (fot. Piotr Sztaba/PZA)

Tatrzańskie skitoury (fot. Piotr Sztaba, instruktor PZA)

Widoki podczas wycieczki skitourowej po słowackich Tatrach (fot. Piotr Sztaba/PZA)

Widoki podczas wycieczki skitourowej po słowackich Tatrach (fot. Piotr Sztaba, instruktor PZA)

Gdy już czujemy się wystarczająco rozchodzeni, warto pokusić się o dłuższą wycieczkę – na przykład wyjście ze schroniska w Morskim Oku do Dolinki za Mnichem, stamtąd na Szpiglasową Przełęcz, potem zjazd do Doliny Pięciu Stawów i dalej przez Zawrat na Halę Gąsienicową.

Szczegółowe opisy tras skitourowych w Tatrach znaleźć można w przewodnikach: Narciarstwo wysokogórskie w Polskich Tatrach Wysokich Karola Życzkowskiego i Józefa Wali lub Tatry. Przewodnik skitourowy Wojciecha Szatkowskiego.

Każde wyjście obowiązkowo należy zacząć od sprawdzenia warunków pogodowych i zagrożenia lawinowego na stronach www.topr.pl i www.tpn.pl. Namiary na przewodników wysokogórskich znajdziemy na stronie www.pspw.pl.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn