Puch naturalny versus syntetyczny

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 21 marca 2013 11:21

W wielu outdoorowych sytuacjach stajemy przed dylematem, jaką kurtkę wziąć na wyprawę: puchową czy syntetyczną? Odpowiedź będzie prosta, jeśli poznamy zalety i wady obu rodzajów odzieży. W czym tkwią siła i słabość puchu naturalnego i syntetycznego?

Puch jest naturalną ociepliną znaną ludziom od tysięcy lat. Nadal niedoścignioną pod względem termicznym. Pomimo postępu technicznego, tworzenia coraz to nowych włókien oraz stosowania nanotechnologii, współczesna chemia nadal jest odległa od tego, by stworzyć ocieplinę, która dorównywałaby dobrej jakości puchowi.

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że każdy outdoorowy produkt wypełniony puchem, będzie dwukrotnie lżejszy od swojego syntetycznego odpowiednika. Stwierdzenie to dotyczy oczywiście wysokiej jakości puchu.

Puch (fot. Pajak)

Puch (fot. Pajak)

Nowa kolekcja kurtek puchowych marki Berghaus na targach ISPO MUNICH 2013 (fot. 4outdoor)

Nowa kolekcja kurtek puchowych marki Berghaus na targach ISPO MUNICH 2013 (fot. 4outdoor)

Co ciekawe, puch naturalny przewyższa syntetyki także pod względem „pakowności”. Każdy dobrej jakości produkt zajmuje nie więcej niż 1/3 objętości jego termicznego odpowiednika syntetycznego. Przykładem znakomitej kompresji może być śpiwór Radical H16 firmy Pajak który po spakowaniu zajmuje zaledwie 1:50 (compression rate) swojej objętości. W przypadku ocieplin syntetycznych taki współczynnik rzadko dochodzi do 1:10, jak to ma miejsce w śpiworach z ociepliną PrimaLoft Infinity.

Po takim wstępie wielu z Was nasuwa się pytanie po co ktoś tworzy syntetyczne odpowiedniki, skoro dysponujemy tak doskonałym surowcem? Otóż puch ma jedna zasadniczą wadę, mianowicie: jest wrażliwy na wodę.

Mocno nawilgnięty puch zaczyna tracić loft, a w przypadku przemoczenia  produktu traci go całkowicie. Co prawda, by wszystko wróciło do normy wystarczy wysuszyć kurtkę czy śpiwór, jednak do tego momentu mamy mały dramat na szlaku :-)

Decydując się na zakup danego produktu musimy sobie zdawać sprawę z wad i zalet  naturalnych i syntetycznych ocieplin. Schematycznie zależności te przedstawia poniższy wykres.

Puch naturalny vs sztuczne ociepliny

Puch naturalny vs syntetyczne ociepliny

Izolacyjności w stanie suchym

Porównując produkty o takiej samej wadze, wyroby z wysokiej jakości puchu gęsiego są niemal dwukrotnie cieplejsze od syntetycznych odpowiedników.

Wszystko to przez niezwykłą sprężystość naturalnego ocieplenia, a tym samym większą ilość izolatora jakim jest powietrze unieruchomionego w strukturze ocieplenia.

Sztuczny puch w zależności od metody porównania odpowiada puchowi gęsiemu o parametrze 510-580 cuin. Puch stosowany w kurtkach czy śpiworach ma parametry od 500 do ponad 900 cuin.

Puch gęsi ma jeszcze jedną zaletę. Mianowicie w stosunku do sztucznej ociepliny cechuje go znikoma pojemność cieplna. Dzięki czemu nie musimy czekać aż śpiwór nagrzeje się od naszego ciała, zaczyna on „grzać” niemal natychmiast.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 4 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Adrian napisał(a):

    Wielki szacunek dla Pana Wojciecha za ogrom wiedzy i niespotykany dar przekazywania jej w sposób bardzo przystępny. Jestem wielkim fanem Pana „nauk” ;)
    Pozdrawiam

  2. […] wypełniony jest hydrofobowym gęsim puchem 850 fill power (o tym czym jest fill power przeczytacie TUTAJ) i 40 g ociepliny Omni Heat Thermal […]

  3. […] wypełniony jest hydrofobowym gęsim puchem 850 fill power (o tym czym jest fill power przeczytacie TUTAJ) i 40 g ociepliny Omni Heat Thermal […]

  4. Asia napisał(a):

    puch pozyskiwany z bezbronnych zwierząt – kaczek i gęsi kryje krwawy sekret: aby wypchać puchem jedną kurtkę trzeba oskubać z pierza 3-4 ptaki, najczęściej gęsi. Jako że najlepsze rezultaty daje ręczne skubanie wiele z nich POZBAWIA SIĘ PIERZA NA ŻYWCA pozostawiając PTAKI Z KRWAWIĄCYMI RANAMI, często zszywanymi bez znieczulenia. Zabieg powtarza się dwa razy w przypadku szarych gęsi i do trzech razy w przypadku gęsi białych. Metoda jest szczególnie popularna na Węgrzech, ale praktykuje się ją także w innych krajach w tym w Rosji, w Mołdawii i w Polsce.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn